W sobotę 21.10.2023 byliśmy świadkami siatkarskich derbów Nowej Huty na poziomie II ligi PZPS. W hali przy os. Teatralnym 35 nasz zespół zmierzył się z drużyną SMS Sparty Kraków.

Na meczu była obecna spora grupa widzów. Większość krzesełek na trybunach była zajęta. Wśród kibiców była też spora grupa fanów Hutnika złożona między innymi z zawodników zespołów młodzieżowych. Faworytem spotkania byli Hutnicy, którzy na swoim koncie po 3 kolejkach mieli komplet wygranych. Sparta w 3 spotkaniach zgromadziła 2 punkty raz wygrywając i ponosząc dwie porażki.

Początek meczu był wyrównany. Na boisku nie było widać, który zespół jest wyżej w tabeli. Zespół gospodarzy złożony z młodych zawodników stawiał solidny opór faworyzowanym Hutnikom.  Walka punkt za punkt trwała do stanu 12:12. Wtedy dopiero zawodnicy naszego zespołu zdołali odskoczyć rywalom dzięki dobrej zagrywce Karola Karnasa, która utrudniła Spartanom grę w ataku i udało nam się wyjść na prowadzenie 15:12. Gospodarze nie potrafili już odrobić strat i set zakończył się naszą wygraną do 21.

Druga odsłona to koncert w polu zagrywki naszego rozgrywającego Karola Karnasa, który rozpoczął seta, a z pola zagrywki zszedł dopiero przy wyniku 8:0 zdobywając między czasie 4 asy serwisowe pod rząd. Później swoje zrobił również Michał Krzyżak, który również bombardował gospodarzy zagrywką i po kilku minutach mieliśmy 12:4 dla biało-błękitno-niebieskich.  Rozbici na początku seta zawodnicy Sparty nie potrafili już się podnieść. Przewaga naszej drużyny osiąnęła w pewnym momencie 13 puntków. Taką właśnie różnicą punktów zakończyła się ta partia. Dzięki dużej przewadze trener Przybyła mógł dać szansę gry zawodnikom rezerwowym, którzy mieli okazję pokazać swoją wartość w warunkach meczowych.

Po wysokiej wygranej w drugiej odsłonie w szeregi Hutnika wkradło się spore rozluźnienie i trzeci set od mocnego uderzenia rozpoczęli zawodnicy Sparty, którzy szybko wyszli na prowadzenie 5:1. Hutnicy mimo niezłego przyjęcia prezentowali fatalną skuteczność w ataku i aż 6 razy w tym secie dali się zablokować młodziutkim zawodnikom gospodarzy. W pewnym momencie nasz zespół przegrywał już 13:6.  Wysoka przewaga Spartan w dalszej fazie seta zaczęła topnieć. Hutnikom udało się odrobić większość strat dochodząc rywala na 19:20. Końcówka jednak należała do Sparty, która ostatecznie zwyciężyła w tej odsłonie 25:21.

Na szczęście Hutnik szybko się pozbierał po nieudanym secie numer 3 i nie pozwolił Sparcie na uwierzenie, że w tym meczu uda im się zdobyć jakieś punkty.  Znowu po dwóch pierwszych rotacjach nasza przewaga była na tyle duża, że można było grać z większą swobodą. Skuteczność naszych ataków wskoczyła na właściwy poziom co pozwoliło nam na stopniowe  powiększanie przewagi.  Gospodarze całkowicie się poddali i czekali tylko na koniec spotkania. Czwarty set to wysokie zwycięstwo naszego zespołu do 11.

Mimo wygranej 3:1 trener Przybyła miał zastrzeżenia do naszej gry w niektórych fazach tego spotkania i ma nad czym pracować przed nadchodzącymi meczami. A już za tydzień zmierzymy się z drużyną Akademi Talentów Jastrzębskiego Węgla. Zespół ten również jest złożony z młodych zawodników jednak wczoraj mocno postraszył dotychczasowego lidera ligi Avię Solar Sędziszów Małopolski i na pewno nasza zdrużyna nie może lekceważyć najbliższego rywala.  Ju dzisiaj zapraszamy kibiców na to spotkanie. Godzinę podamy w najbliższym czasie.

SMS Sparta Kraków : Hutnik Kraków 1:3 (21:25, 12:25, 25:21, 11:25)

Hutnik : Karnas, Krzyżak, Pękala, Zawadzki, Samborski, Styrnol, Macheta (l) oraz Jacak, Popardowski, Migała, Laszuk, Ferek, Waśko, Martos-Sanchez (l)

Trener: Łukasz Przybyła