Miło nam poinformować, że nasz klub przystąpił do Programu „Siatkówka łączy narody” finansowanego z środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, którego operatorem jest Fundacja Polska Siatkówka.
Głównym celem Projektu jest zbudowanie, poprzez szeroko rozumiany sport, trwałych fundamentów pod integrację lokalnych społeczności z uchodźcami z Ukrainy oraz asymilacji dzieci, młodzieży z Ukrainy oraz ich rodzin z Polską. Napaść Rosji na Ukrainę skutkuje napływem do Polski kilku milionów naszych sąsiadów z Ukrainy. Są to głównie dzieci i młodzież oraz kobiety.
Przedłużająca się wojna w Ukrainie i niejasna perspektywa zakończenia działań zbrojnych sprawia,że czas pobytu naszych gości z Ukrainy trudno określić. Należy więc podjąć działania, które pozwolą na integrację uchodźców z lokalnymi społecznościami, a w przypadkach osób, które zechcą osiąść w Polsce – na ich asymilację. Istotnym elementem dla wielu z naszych gości będzie możliwość ulżenia w traumie związanej z okrucieństwem wojny.
Jeszcze w roku 2021 Polska Liga Siatkówki postanowiła zaprosić do udziału w rywalizacji w ramach PlusLigi ukraiński klub Barkom Każany Lwów. Wojna nie pozwala na grę drużyny z Lwowa we własnej ojczyźnie. Dlatego PLS SA i klub szukając rozwiązania, dzięki przychylności władz Krakowa postanowiły, że to miasto będzie tymczasową siedzibą klubu z Ukrainy. To nie przypadkowy wybór. Szacuje się,
że w Krakowie przebywa około 200 tysięcy Ukraińców, a w samym województwie sięga 250 tysięcy.
Fundacja Polska Siatkówka wraz z klubem Barkom Każany Lwów, przy aktywnym wsparciu Polskiej Ligi Siatkówki SA, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej, młodzieżowych klubów/sekcji siatkarskich z Krakowa i Małopolski oraz zaangażowaniu krakowskiego magistratu oraz Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie wypracowała projekt „Siatkówka łączy narody” dedykowany dzieciom, młodzieży, ich dorosłym członkom rodzin mający stanowić spoiwo w działaniach integracyjnych i asymilacyjnych, a tym spoiwem będzie szeroko rozumiany sport. Dotychczas deklaracje współpracy złożyły kluby Hutnik Kraków, UKS Sparta Volleyball Kraków, Wisła Kraków, MKS Pogoń Proszowice, SMS Wieliczka, Akademia Siatkówki Niepołomice. Kolejne kluby i instytucje wyrażają zainteresowanie programem.
Dodatkowym, nie mniej ważnym elementem projektu będzie popandemiczna aktywizacja ruchowa.
Grupą docelowa to grupa około kilkuset dzieci, młodzieży i ich dorosłych członków rodzin zarówno
z Polski i Ukrainy. Zakres i poziom zajęć będzie dostosowany do możliwości i predyspozycji uczestników.
Projekt realizowany będzie na dwu płaszczyznach: sportowym i integracyjnym. Klub Barkom Każany Lwów (sztab szkoleniowy oraz zawodnicy) przy wsparciu sztabów szkoleniowych krakowskich/małopolskich klubów będą prowadzić wspólne zajęcia siatkarskie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Równolegle trenerzy i zawodnicy niezaangażowani w zajęcia siatkarskie z dziećmi
i młodzieżą prowadzić będą zajęcia ruchowe z elementami siatkówki dla dorosłych członków rodzin polskich i ukraińskich zaangażowanych w projekt. To bardzo ważny element aktywizacji ruchowej dorosłych, a także seniorów. Takie rozwiązanie pozwoli także na skuteczne działania integrujące i asymilujące.
Kolejnym elementem w zakresie integracyjnym będzie tworzenie Klubu Sympatyków Barkom Każany Lwów, w którym uczestniczyć mogą wszystkie osoby zaangażowane w projekt. W tych ramach będzie udział w tworzeniu oprawy meczowej klubu z Lwowa w Krakowie, udział w meczach wyjazdowych, organizowanie spotkań integracyjnych dla członków Klubu Sympatyków, zorganizowana i indywidualna aktywność w social mediach.
Zajęcia dla grup dziecięcych i młodzieżowych oraz dorosłych z udziałem połączonych sztabów trenerskich Barkom Każany Lwów oraz krakowskich/małopolskich odbywać się będą regularnie. Dzieci i młodzież pełny proces szkoleniowy będą przechodzić w ramach zajęć siatkarskich w krakowskich/małopolskich klubach młodzieżowych.
Ze względu na zróżnicowaną strukturę wiekową uczestników projektu, poziom zaawansowania sportowego/siatkarskiego planowane są również warsztaty mające na celu wypracowanie sposobów niwelowania dysproporcji w wyszkoleniu (dzieci i młodzież) lub wskazywania innych form aktywności ruchowej służących poprawie kondycji (dorośli).
W pierwszym przypadku będą to zajęcia dedykowane – wynikające z wcześniejszych obserwacji i doświadczeń. W drugim – spotkania ze specjalistami: trenerzy przygotowania fizycznego, fizjoterapeuci, dietetycy, itp.
Projekt realizowany w oparciu o Program „Sportowe wakacje” Ministerstwa Sportu i Turystyki w zakresie określonym w konkursie MSiT – „Wspieranie organizacji otwartych, ogólnodostępnych zajęć sportowych, turniejów sportowych, eventów, konkursów i innych wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz innych grup społecznych i środowiskowych” otrzymał wsparcie w wysokości 1.300.000,00- złotych.
Liczymy, że nasi Przyjaciele z Ukrainy skorzystają z tej niepowtarzalnej oferty o charakterze o wiele szerszym niż siatkówka. Zapewniamy wspólne zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych, regularne spotkania integracyjne, a przede wszystkim możliwość aklimatyzacji w naszym mieście, w naszym środowisku.